Сили спецоперацій – хірургічний інструмент війни

Ми зустрілися з командувачем Силами спеціальних операцій ЗСУ в одній з частин спецназу. На плацу вишикувалися ті, хто з першого дня війни наводили жах на ворога. Серед них виділялися бійці, чиї обличчя були закриті балаклавами. Це нові інструктори – випускники кваліфікаційного курсу, фахівці, підготовлені за методиками НАТО
Генерал-майор Луньов не гучним але виразним голосом викликав до себе випускників. Звучали звання та прізвища. В одному ряду стояли солдати, сержанти, офіцери. «Нестатутна» посмішка, міцне рукостискання, чіткий крок. Відтепер вони всі – члени однієї великої родини. Сім’ї, чиє ім’я – СПЕЦНАЗ. Скупі на прояв емоцій військові ритуали. Але генерал, здається, був задоволений.
Незважаючи на величезну зайнятість, командувач ССО виділив для читачів «Військового кур’єру» майже годину.
Генерал Луньов

Ігор Васильович Луньов (1962 р.н) — генерал-майор Збройних сил України. У 2001—2003 р. командир 25-ї повітряно-десантної бригади, згодом заступник начальника штабу 6-го корпусу. З липня 2014 року — заступник командувача Високомобільних десантних військ з бойової підготовки.  З третього жовтня 2014 року безпосередньо керував угрупованням, що обороняло аеродром «Донецьк». Підрозділи під його безпосереднім керівництвом щоденно відбивали до шісти атак супротивника. З 5 січня 2016 року – командувач Сил Спеціальних Операцій.

ВКУ: Пане генерал, розкажіть, які наразі вимоги до майбутніх військових ССО?

ІЛ: В першу чергу – особисте бажання. Друге – кандидат згідно закону повинен мати за плечима військову службу у Збройних Силах України – строкову чи за контрактом. І, звичайно, майбутній спецпризначенець має відповідати певним критеріям. Ці критерії вже опрацьовані і вони дуже серйозні.

ВКУ: Які саме?

ІЛ: Людина має чітко розуміти специфіку нашої служби – а відтак вона має пройти відповідний кваліфікаційний курс протягом 6 місяців. На сьогодні цей курс реально проходять лише близько 12 відсотків бажаючих.

ВКУ: Як працює рекрутингова система у ССО?

ІЛ: Сьогодні існує процедура відбору, яку проводять командири частин спеціального призначення практично з будь-яких родів військ. Наприклад, цього року мобільні рекрутингові групи ССО працювали з бажаючими вступити до спецназу безпосередньо в АТО. Звичайно, ми відбираємо найкращих, але їх військове керівництво ставиться до цього із розумінням. На початку січня в нас розпочнеться новий відбірковий курс.

ВКУ: Чи сьогодні навчально-тренувальний центр має у чомусь нагальні потреби?

ІЛ: Ні, наразі центр підготовки ССО повністю укомплектований кваліфікованими інструкторами та має високий рівень матеріально-технічного забезпечення.
В нас розроблена система фізичної та спеціальної підготовки як окремих бійців-спецпризначенців, так і певних спеціалістів. Дуже важлива інформаційно-психологічна складова. Багато уваги приділяється роботі в групах, оскільки військовий підрозділ для бійця ССО – це фактично друга родина.

ВКУ: Які саме відмінності служби в спецназі, окрім покращених матеріальних умов, особливих навичок та високої відповідальності?

ІЛ: Я не хочу порівнювати нас з іншими родами військ, але ми приділяємо увагу кожному бійцю, для нас важлива реалізація військовослужбовця, як особистості, розвиток його індивідуальних якостей. Спецпризначенець – це в першу чергу висококласний спеціаліст, особистість, людина, здатна швидко оцінити обстановку та прийняти самостійне рішення в будь-якій ситуації. Творчо. Навчання в нас дуже непросте, надважке фізично і психологічно, але людина має можливість у будь-який момент торкнутися дзвону на полігоні – це буде знаком, що вона залишає навчання. Але ті, хто витримав, хто дійшов до кінця, – це найсильніші і найпідготовленіші бійці.

072a9960-kopyya

ВКУ: Чи можна сказати, що ССО готує еліту збройних сил?

ІЛ: Не люблю гучних слів, але скажу, що хоча публічність не властива спецназу, із часом ця підготовка може стати базою для розвитку подальшої долі людини і не лише в лавах армії, а навіть займати посади у органах державного управління чи працювати політиці – чому ні? Сертифікат про проходження кваліфікаційного курсу ССО – це досить вагомий внесок у майбутнє людини. Ми наразі вивчаємо практику країн НАТО, де подібний сертифікат надає серйозні переваги для подальшої роботи цієї людини в органах державної влади, наприклад.

img_4042

ВКУ: Сьогодні ми були присутні на урочистій церемонії випуску інструкторів ССпО. Тут ми бачили також представників збройних сил США, Литви, Латвії та Естонії. Чи допомагають у підготовці бійців ССО закордонні друзі?

ІЛ: Звичайно. Ми вдячні їм за конкретну адресну та кваліфікаційну допомогу, враховуємо їх досвід, але ділимося і власним. Крім того, ми плануємо підготовку з використанням окремих спецкурсів НАТО і постійно залучаємо для цього іноземних спеціалістів. До речі, наступного року командуванням ССО буде серйозно перероблено весь процес підготовки спецпризначенців, ми вже розпочали підготовку до реформування системи вимог, нормативів і навчальної програми за абсолютно іншими принципами. Крім цього, всі наші інструктори працюватимуть у зоні бойових дій, тобто всі матимуть справжній бойовий досвід. До того ж маємо базу всіх військовослужбовців, які служили в військах спеціального призначення.

img_4019

ВКУ: Чим ми, представники «Військового кур’єру», можемо бути корисними ССО?

ІЛ: Інформаційна складова нашої роботи потребує кваліфікованих кадрів і у цій сфері. Отже – можете. (Посміхається)

ВКУ: Що б ви, пане генерал-майор, могли б побажати читачам «Військового кур’єру України», можливо – майбутнім спецпризначенцям?

ІЛ: Оскільки у вас газета в першу чергу для «передка» – бойової вдачі!

У регламент командувача вклалися Андрій Кісельов та Олександр Шульман

Примітка: одержати інформацію про умови вступу до ССО та подати заяву на проходження кваліфікаційного курсу можна на офіційному сайті ССО

Коментарі 2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *