Чому символом українського спецназу обрано вовкулаку?

Нова емблема ССО викликала неоднозначні відгуки як у самих сперпризначенців так і в суспільстві. “Чому вовк? Та ще й перевертень?” – багато хто питав та питає, дивлячись на зображення оперезаного вовка.  Деякі вважають “перевертня” нечистою силою, чимось негідним або не вартим стати символом нового Виду Збройних Сил України. Але такі думки  – скоріше від незнання вітчизняної історії…

Яко бисть полунощі і встав Боняк, від’їхав від вої і почав вити вовчськи і вовк одвися йому і почаша вовки виті мнозі

«Повість минулих літ» 1097 р.

Вовкулака, або характерник, сіроманець – у запорожців воїн-дружинник, що часом обертається вовком. Чаклун, небезпечний для ворогів.   За цим зображенням стоїть майже двохтисячорічна історія збройного захисту рідної землі. Ця міфологічна істота добре відома у багатьох  народів, в першу чергу у предків сучасних українців, східних слов’ян.

В першу чергу символ вовкулаки підкреслює те, що ССО, еліта Збройних Сил, є спадкоємцями кращих воїнів України.

Образ воїна-вовка відстежується у минулому України. Ще 2500 років тому Геродот писав, що неври Полісся взимку на кілька днів перетворювалися на вовків. У княжі часи воїн, чарівник-волхв чи просто чоловік, за віруваннями слов’ян, обертався вовком, обв’язуючи себе священним поясом – наузом. Вовкулака повертав людську подобу, коли знімав цей обрядовий пояс. «Вовк» і давньоруський «волхв» – одне слово. Образ воїна-вовка один з провідних у “Слові о полку Ігоровім”.

Українські легенди, перекази та казки про козаків-характерників, вовкулаків-перевертнів, песиголовців свідчать, що стародавній культ воїна-вовка увійшов до міфології козацтва.

Про багатьох козацьких ватажків, зокрема, про Івана Сірка, славетного кошового отамана Запорозької Січі, казали, що той є характерником, вміє обертатися на вовка, і знову ставати людиною.

sirko

Іван Дмитрович Сірко (1610 – 1680) – кошовий отаман Запорізької Січі. За період перебування на посаді отамана провів 54 великих і малих битв, при цьому жодного разу не залишився переможеним.

Розповідали, що Сірко з настанням сутінків, перетворювався на вовка і проникав у ворожий табір. Він дізнавався, де що стоїть, як розташовуються захисники, і на ранок повертався до козаків, детально малюючи все, що бачив. Козаки починали наступ і завжди перемагали. Налякані вороги розповідали, що Сірко в розпал бою міг злітати в повітря і викликати негоду. У страху, звичайно ж, очі великі і кожен бачив те, що хотів, але коли ворожі війська чули, що на них йде кошовий Сірко, то знали – вони приречені на поразку. Козаки були переконані, поки з ними Сірко, то військо буде непереможним. Саме тому на заклики отамана йти в бій вони, зазвичай, відповідали: «Веди нас, ми з тобою до кінця!» Сірко володів дивовижною силою стратегічного передбачення і досконало володів мистецтвом маневрування в бою. Козаки розповідали, що якось увечері, стоячи на березі Хортиці, Іван Сірко зустрівся з чортом. Той спокушав його славою, золотом і владою. Пропонував йому гетьманську булаву і довічну шану побратимів. На всі ці спокуси нечистого Сірко тільки розсміявся і вистрілив в чорта з пістоля. З того часу козаки почали говорити: «Сірко сам чорт не страшний!»

15135523_907610389339406_1972333600_n

Бойовий пояс – важлива деталь образу воїна-вовка. В Україні він був відомий вже 5000 років тому. Разом із різноманітною зброєю він обов’язково присутній на кам’яних зображеннях воїнів, що мешкали в українських степах 5000–3000 років назад. У княжі часи “препоясати чресла” означало одягнути бойовий пояс з мечем, бути готовим до бою. На срібному браслеті ХІІ ст. з Городища в Галичині зображено такого вовка-перевертня, оперезаного орнаментованим поясом-наузом.

15151080_907610166006095_638762626_n

ССО – це сили швидкого реагування. Засіб рішучого створення передумов успіху основних сил. Розвідка, передове  просування, захоплення плацдармів, проведення спеціальних, у тому числі, психологічних операцій. Сучасні вовкулаки-характерники, з сучасним озброєнням та підготовкою на рівні XXI сторіччя.

Новітні Збройні Сили України широко спираються на історичні корені збройного захисту рідної землі від давнини до сьогодення, тому образ воїна-вовка на думку багатьох видається найбільш вдалим для втілення в символіці ССО ЗСУ.

Віталій Гайдукевич, Олекса Руденко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *